با نگاهی نوین به کوک‌های اصیل تنبور ساز سنتی و مقام‌های موسیقی ایرانی؛ نماهنگ «یار» به آهنگسازی و نوازندگی فرنود الهامی

با نگاهی نوین به کوک‌های اصیل تنبور ساز سنتی و مقام‌های موسیقی ایرانی؛ نماهنگ «یار» به آهنگسازی و نوازندگی فرنود الهامی

 نماهنگ «یار» به آهنگسازی «فرنود الهامی» به خوانندگی «سپهر ذوالنوریان» و با نوازندگی دف «امیرحسین منشادی» نشر یافته است.


یک‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۵۴ بازدید

خبرنگار: منصور جهانی


نماهنگ «یار» به آهنگسازی «فرنود الهامی» به خوانندگی «سپهر ذوالنوریان» و با نوازندگی دف «امیرحسین منشادی» نشر یافته است.
نماهنگ آهنگ «یار» به آهنگسازی «فرنود الهامی» به خوانندگی «سپهر ذوالنوریان» با نوازندگی «امیر حسین منشادی» به کارگردان محسن رشیدی به تهیه‌کنندگی خانه تنبور «ایاز» با مدیریت «فرید الهامی» آهنگساز، مدرس و نوازنده سرشناس ساز تنبور و با بهره‌گیری از مقام‌های ساز سنتی تنبور نشر یافته است.
کوک قطعه «یار» از کوک‌های اصیل تنبور نیست و کوکی ابداعی است که ترکیبی از کوک‌های اصیل ساز تنبور است و کوک «عشاق» نام دارد.
آواز خوانده شده در قطعه «یار»، از مقام «خاموشه گیان» گرفته شده و در پایان این اثر موسیقایی نیز، دو مقام از مقامات تنبور بهره گرفته شده است که اصل مقام نواخته نمی‌شود.
دست اندرکاران نماهنگ «یار» عبارت‌اند از:
آهنگساز و نوازنده تنبور: فرنود الهامی، خواننده: سپهر ذوالنوریان، نوازنده دف: امیرحسین منشادی، صدابردار، میکس و مسترینگ: مصباح قمصری، صدابردار: سهیل مؤمنی، کارگردان: محسن رشیدی، تهیه‌کننده: خانه تنبور «ایاز» با مدیریت فرید الهامی، پخش‌کننده خارجی: کمپانی «زنگ ریکورد»، تدوین: محسن رشیدی، تصویربرداران: محسن رشیدی، عرفان مرادی، محمد رُخ، عکاس: رضا رجایی، عکاس پوستر: فردین رضایی، طراح پوستر: محمد کاظمی؛
با سپاس از: گلنوش الهامی، ماهان سیفی؛
مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی.

پیشینه فرنود الهامی:
وی در خانواده‌ای هنرمند در شهرستان صحنه استان کرمانشاه ایران چشم به جهان گشود.
پدر بزرگ وی، استاد سید «ایاز قزوینه» از استادان صاحب سبک تنبور بوده و پدرش نیز از کارگردانان برجسته تئاتر «صحنه» به شمار می‌رود.
وی فراگیری ساز مقامی تنبور را از نوجوانی آغاز کرد و در این دوران، از محضر اساتید مقام‌نواز «صحنه» بسیار بهره برد. در سن ۱۸ و ۲۲ سالگی در جشنواره‌های موسیقی غرب کشور و آزمون «باربد»، مقام نخست را در بخش تک‌نوازی تنبور کسب کرد.
این هنرمند، از سال ۱۳۸۵ در محضر برادرش «فرید الهامی» در گروه موسیقی «فردوسی» به اجرا و ضبط آثار شاخصی هم‌چون: «درفش کاویانی» و «شاهنامه کُردی» با صدای جاودانه استاد شهرام ناظری، «عشق نامه» با صدای استاد صدیق تعریف، «عشق» با صدای حسام‌الدین سراج و «امید، باز آمدم» با صدای وحید تاج پرداخته است.
الهامی از سال ۱۳۹۴ مشغول به تمرین و ضبط آلبوم موسیقی «عشق نامه» با آهنگسازی مشترک برادرش «فرید الهامی» و با صدای استاد «صدیق تعریف» مشغول شدند اما تا کنون این اثر موسیقایی امکان نشر پیدا نکرده است.
این آهنگساز در سال ۱۳۹۹ قطعه «مجنون» با صدای «پرواز همای» را منتشر کردند که با تنظیم راک (پراگرسیو) نگاه جدیدی به موسیقی تنبور و شعر مولوی بود.
هم‌چنین آهنگ‌های «باباسرهنگی»، «قلندر»، «عشاق»، «خوف و رجا» و آلبوم «عشق نامه» از اثرهای در دست نشر این هنرمند است.

پیوند دانلود نماهنگ «یار»:
https://we.tl/t-bd6oCawvaD