روش های تمیز کردن کیف چرمی

روش های تمیز کردن کیف چرمی

کیف کاربرد وسیعی بین افراد مختلف، خانم‌ها و آقایان، کوچکتر‌ها و بزرگتر‌ها دارد. کیف‌ها معمولا زود به زود کثیف شده و نامرتب به نظر می‌رسند. به دلیل محبوبیت کیف‌های چرمی، در این مطلب روش‌های تمیز کردن کیف چرمی و از بین بردن خراش روی چرم در منزل آموزش داده شده است.


دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۷۵۷ بازدید

اکثر مردم حداقل دو کیف در خانه برای خود دارند که از جنس‌های گوناگونی مثل چرم، پارچه‌ای، جیر، بافتنی و غیره درست شده است. ستاره در این مطلب قصد دارد روش‌های تمیز کردن کیف چرمی را در چند مرحله آموزش دهد تا بدانید تمیز کردن کیف چرمی آن هم در خانه و با تمیز کننده‌های خانگی کار چندان سختی نیست. هم چنین در این جا می‌توانید روش‌های از بین بردن خراش و لکه‌های روی چرم را نیاز یاد بگیرید.


تمیز کردن کیف چرمی به صورت کامل

۱- یک پارچه نرم و مناسب انتخاب کنید و آن را مرطوب نمایید. روی کیف را کاملا با این دستمال نم دار پاک کنید و گرد و غبار‌ها را از بین ببرید.

توجه: دقت داشته باشید که نباید از دستمال خیس استفاده کنید، کشیدن آب زیاد با دستمال روی چرم، آن را خراب می‌کند.


۲- با استفاده از یک تمیز کننده چرم موجود در فروشگاه‌ها هم می‌توانید کیف چرمی را تمیز کنید. مقداری تمیز کننده چرم را روی یک دستمال اسپری کرده و روی کیف را تمیز کنید.

به عنوان تمیز کننده می‌توانید از محلول آب گرم و چند قطره شامپو یا شامپو بچه هم استفاده نمایید.


۳- قسمت‌هایی از چرم که رنگ گرفته و با یک بار تمیز کردن، پاک نمی‌شود را چند بار به آرامی دستمال بکشید. روی کیف چرمی را محکم دستمال نکشید، زیرا باعث از بین رفتن و ساییده شدن دانه‌های چرم می‌شود.


۴- برای تمیز کردن مواد شوینده از روی کیف چرمی، یک حوله نرم و خشک بردارید و به صورت دایره‌ای روی کیف بکشید و کیف را خوب تمیز کنید.


۵- ۳۰ دقیقه منتظر بمانید تا کیف کاملا خشک شود. برای خشک کردن کیف هرگز از سشوار، گرمای بخاری یا نور خورشید استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود کیف چرمی حالت و استایل خود را از دست بدهد. اگر عجله دارید کیف را در هوای آزاد قرار دهید تا سریع تر خشک شود.


۶- بعد از خشک شدن کامل کیف، یک کرم مرطوب کننده بدون چربی یا نرم کننده مخصوص چرم را روی یک حوله نرم ریخته و با حرکات دایره‌ای روی کیف بکشید. نرم کننده باعث حفظ انعطاف پذیری کیف چرمی می‌شود.

توجه: از نرم کننده‌ها و لوسیون‌های معمولی و چرب دست استفاده نکنید، زیرا چرم را لکه دار کرده و آن را از بین می‌برد.


۷- در انتها چرم را با یک دستمال میکروفیبر یا یک حوله نرم به آرامی تمیز کنید. این کار به کیف چرمی درخشندگی می‌بخشد.

همچنین بخوانید: تمیز کردن کفش چرم مشکی و قهوه‌ای

از بین بردن خراش ها و لکه های کیف چرمی

۱- برای تمیز کردن لکه ابتدا آب را امتحان کنید، کمی آب را روی دستمال کاغذی یا توپ پنبه‌ای بریزید و لکه‌های روی چرم را به آرامی پاک کنید. گاهی آب همه لکه‌ها را از بین خواهد برد.


۲- برای از بین بردن لکه‌های روی چرم، شیشه پاک کن را روی لکه کیف چرمی اسپری کنید و با یک دستمال کاغذی، پنبه یا حوله نرم لکه را از روی کیف به خوبی پاک کرده و از بین ببرید.


۳- قسمت‌هایی از کیف چرمی که دچار خراش یا ساییدگی شده‌اند را می‌توانید با کمی وازلین ترمیم کنید. با یک گوش پاک کن یا توپ پنبه‌ای کوچک، وازلین را روی خراش بکشید و با حرکات دایره‌ای شکل، وازلین را روی چرم بمالید. با این کار ساییدگی و خراش‌های روی چرم تا حد زیادی ترمیم می‌شود.


۴- برای لکه‌های مقاوم و لکه‌های رنگ روی کیف چرمی، از الکل کمک بگیرید. یک توپ پنبه‌ای یا گوش پاک کن را کامل درون الکل فرو کنید و روی لکه‌های رنگی با حرکات دایره‌ای بکشید. اگر لکه با یک بار کشیدن پنبه الکلی از بین نرفت، چند بار این کار را تکرار کنید.
توجه: به جای استفاده از الکل می‌توانید از محلول لاک پاک کن یا استون هم استفاده نمایید. استون غلیط‌تر از الکل است و باید در مصرف آن روی چرم دقت لازم را داشته باشید.


۵- اگر لکه روی یک سطح از کیف باشد، یا لکه برجسته مثل قهوه خشک شده روی کیف وجود دارد، روی آن چسب نواری بچسبانید و آن را سریع بکشید. این کار برای لکه‌های چربی، رژ لب، ریمل و غذا بسیار عالی است.