تشخیص سرطان در چند ثانیه با چاقویی که تومور را بو می‌کشد

تشخیص سرطان در چند ثانیه با چاقویی که تومور را بو می‌کشد

پژوهشگران در یک پیشرفت چشمگیر به چاقوی جراحی‌ای دست یافتند که انقلابی در پزشکی محسوب می‌شود. این چاقو می‌تواند در عرض چند ثانیه سرطان رحم را تشخیص دهد.


شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۸۵ بازدید

سرطان آندومتر چهارمین سرطان شایع در بین زنان است و سالانه ۹۰۰۰ نفر در انگلیس به آن مبتلا می‌شوند. اما با انجام نمونه‌برداری مشخص می‌شود که تنها ۱۰٪ از افراد دارای علائم مشکوک، مبتلا به سرطان هستند.

اکنون دانشمندان امپریال کالج لندن کشف کرده‌اند که iKnife، که در حال حاضر برای درمان سرطان‌های سینه و مغز استفاده می‌شود، می‌تواند با دقتی بالا وجود سرطان آندومتر را تشخیص دهد.

تیم محققان در مجله Cancers نوشتند:« iKnife سرطان آندومتر را با دقتی بالا و در عرض چند ثانیه تشخیص می‌دهد. دقت این وسیله ۸۹٪ است و می‌تواند زمان انتظار زنان برای تشخیص هیستوپاتولوژیک را کاهش دهد. همچنین سایر یافته‌های ارائه شده در این مطالعه می‌تواند روشی نوین برای تشخیص بیماری را پیش روی ما قرار دهد.»

زمانی که نمونه برداری از رحم انجام می‌شود، iKnife با استفاده از جریان‌های الکتریکی و تحلیل دود حاصل از تبخیر بافت بیوپسی(نمونه برداری شده)، تشخیص می‌دهد که کدام بافت سالم و کدام بافت سرطانی است.

محققان برای درستی تشخیص این وسیله، جواب آزمایش‌های انجام شده بر روی ۱۵۰ زن مشکوک به سرطان رحم توسط iKnife را با جوابهای آزمایش آنها از روش‌های فعلی، مقایسه کردند و دریافتند که این وسیله در تشخیص سرطان بسیار کارآمد است. این تیم قصد دارد تا با راه‌اندازی یک کارآزمایی بالینی بزرگ، به کاربردهای گسترده‌تر این وسیله تشخیصی جدید پی ببرد.

آتنا لامنیوس، مدیر اجرایی موسسه خیریه Eve Appeal که هزینه مالی این تحقیقات را تامین کرده است، گفت: «انتظار برای نتایج آزمایشات بسیار استرس‌زا است، خصوصا اگر این آزمایشات برای تشخیص سرطان باشد. وقتی که یک بیمار کلمه «C» را می‌شنود، حتی اگر این کلمه به احتمال وجود سرطان اشاره داشته باشد، انتظار برای دریافت جواب آزمایش منفی می‌تواند بسیار کشنده باشد.»

«یکی از علائم شایع سرطان رحم برای دوران پس از یائسگی، خونریزی است، و کسانی که این مشکل را دارند باید هر دو هفته یکبار توسط پزشک معالج خود مورد آزمایش قرار گیرند. دو هفته انتظار برای دریافت جواب آزمایشها می‌تواند دوران سختی را به بیمار تحمیل کند.»

دلایل زیادی برای خونریزی‌های غیرطبیعی در دوران پس از یائسگی وجود دارد. سرطان می‌تواند تنها یکی از این بیماری‌ها باشد. توانایی تشخیص سریع و با دقت بالای سرطان، می‌تواند تاثیر زیادی در روند تشخیص بیماری‌های دیگر و درمان آنها داشته باشد.

«این تحقیق با پشتیبانی موسسه حوا، این پتانسیل را ایجاد کرد تا گامی بلند برای تشخیص سریع بیماری برداشته شود.علت خونریزی ۹۰٪ زنان پس از یائسگی سرطان نیست. این روش سریع برای آرام کردن ذهنی بیماران بسیار موثر است. ما می‌دانیم که این مسئله چقدر برای بیماران مهم است.»

آلیسون که یک زن ۵۷ ساله از غرب لندن است، در اوایل سال جاری علائم سرطان رحم را داشت. اما نهایتا مشخص شد که او سرطان ندارد. به گفته او iKnife تفاوت زیادی در تجربه او برای گذراندن این دوران داشت.

او می‌گوید: «خوشبختانه من جزو افرادی بودم که با اینکه دچار خونریزی پس از یائسگی شده بودم، اما مبتلا به سرطان نبودم. انتظار برای دریافت جوابهای آزمایش حدود سه هفته بود، و زمانی که از من خواسته شد تا شخصا برای دریافت جواب آزمایش‌هایم مراجعه کنم، دچار ترس زیادی شدم. زیرا تقریبا مطمئن شده بودم که به سرطان مبتلا هستم. اما با این روش جدید و با بکارگیری iKnife دیگر نیازی نیست تا سه هفته استرس را تحمل کنم. زیرا جواب آزمایش‌های بلافاصله مشخص می‌شوند.»

پروفسور صدف قائم مقامی که این پژوهش را در امپریال کالج لندن رهبری می‌کرد، گفت: « تشخیص سریع می‌تواند به زنانی که مبتلا به سرطان هستند کمک کند تا درمان را سریع‌تر آغاز کنند، و آنهایی که سالم هستند از هفته‌ها استرس و اضطراب رها شوند.»

iKnife می‌تواند انقلابی در روش‌های تشخیص و درمان کلینیک‌هایی ایجاد کند که افرادی با خونریزی غیر طبیعی، به آنها مراجعه می‌کنند و یکی از احتمالات آنها سرطان آندومتر است.

با دقت تشخیص بالای ۸۹٪ و میزان ۹۴٪صحت پیش‌بینی‌های موارد مثبت، شخصی که نتیجه آزمایشش منفی بوده، می‌تواند بلافاصله بفهمد که احتمال پایینی برای ابتلا به سرطان دارد. و کسانی که تست‌شان مثبت می‌شود، برای انجام آزمایش‌، اسکن، و درمان‌های دیگر اقدام می‌کنند. همه این کارهای در طول مدت زمانی می‌افتد که افراد در گذشته مجبور بودند گاهی تا دو هفته منتظر بمانند تا نتیجه پاتولوژی خود را دریافت کنند.