کارآفرینان موفق چگونه روز کاری خود را آغاز می‌کنند؟

کارآفرینان موفق چگونه روز کاری خود را آغاز می‌کنند؟

صبح‌‌های زود معمولا بهترین زمان روزانه به حساب می‌آیند و برای کارآفرینان موفق، شرم‌آورترین کار، خوابیدن و از دست دادن این زمان جادویی است. هر چند که شب‌ها، به عنوان زمانی جادویی برای تفکرات خلاقانه شناخته شده است، اما وقتی از زاویه‌ای عمیق‌تر به موارد نگاه کنیم، ساعت‌های اولیه صبح و شروع هر روز غنی‌تر، گرانبهاتر و باشکوه‌تر است. در ادامه درمورد به شما خواهیم گفت که کارآفرینان موفق چگونه روز کاری خود را آغاز می کنند.


دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۸۴۵ بازدید

کارآفرینان موفق معمولا ساعت‌های زیادی را بهبرنامه ریزی اختصاص می‌دهند. آن‌ها همواره فکرهای بزرگی در سر دارند و ممکن است به خاطر برگزاری جلسات مهم، تا اواخر شب بیدار باشند. کارآفرینان موفق، حتی اگر تا ساعات پایانی شب، درگیر مسائل کاری بشوند، باز هم صبح زود را از دست نمی‌دهند. آن‌ها برای همراهی با کارمندان‌شان، ترجیح می‌دهند که از اول صبح در دفتر کار حاضر شوند. کارآفرینان موفق برای کمک به رشد شرکت خود، باید صبح‌ها زودتر از بقیه بیدار و آماده به کار شوند.

معمولا زودتر بیدار شدن، زمان بیشتری برای‌مان فرآهم می‌کند، در نتیجه فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای اول صبح‌مان خواهیم داشت.

وقتی صبح‌ها زودتر بیدار می‌شویم، می‌توانیم با خیال راحت صبحانه بخوریم، کمی تمرین ورزشی انجام دهیم و برنامه‌ریزی‌های تمام روزمان را مرور کنیم. بسیاری از کارآفرینان موفق هم از همین ترفند برای پیشبرد بهتر کارها در روزهای شلوغ خود استفاده می‌کنند. اما در کنار همه این عادت‌ها، آن‌ها عادت‌های روزانه مهم دیگری نیز دارند، که معمولا درباره آن با کسی صحبت نمی‌کنند.

در این مقاله قصد داریم، درباره عادت‌های کارآفرینان موفق برای شروع روز کاری صحبت کنیم. معمولا هیچ فرد موفقی درباره این دسته از عادت‌های خود با دیگران صحبت نمی‌کند. اما در ادامه، قرار است به بررسی فعالیت‌هایی بپردازیم که افراد پرکار در شروع یک روز پرانرژی پیگیر آن‌ها هستند.

  • ۷ عادت صبحگاهی کارآفرینان موفق برای شروع بهترین روز کاری

اغلب ما برای صبح زود بیدار شدن، نیاز به زنگ ساعت داریم، البته به موقع بیدار شدن، بدون نیاز به زنگ ساعت برای بسیاری افراد با کمی تمرین امکان‌پذیر است. با این حال اغلب ما باز هم برای بیدار شدن از خواب به زنگ ساعت نیاز داریم. معمولا افراد برای تنظیم زنگ ساعت خود، هر شب پیش از خواب به طور میانگین ۱۵ دقیقه زمان صرف می‌کنند.

حالا اگر بخواهیم صبح‌ها پیش از رفتن به محل کار، همه کارها و فعالیت‌های دلخواه خود را به طور کامل انجام دهیم و بدون استرس و اضطراب به محل کارمان برسیم، زمان حرف اول را می‌زند. حتی ممکن است، صبح روزهای تعطیلات آخر هفته نیز، به زمانی اضافه برای رسیدگی به کارهایی خاص داشته باشیم.

اکنون به نظر شما، برای آنکه بتوانیم از زمان صبح خود بهترین استفاده را داشته باشیم و عادت‌های خوبی را برای شروع روز کاری، در وجود خودمان جا اندازیم، چه باید کنیم؟ خب، شاید در چنین شرایطی بهتر باشد، از روش کارآفرینان موفق استفاده کنیم. جالب است بدانید، که این افراد معمولا همه روزهای خود را با ۷ عادت صبحگاهی مشخص شروع می‌کنند. در ادامه درباره این عادت‌ها صحبت خواهیم کرد:

۱. داشتن برنامه ورزشی صبحگاهی

اگر از ورزش صبحگاهی متنفرید، مجبور به انجام آن نیستید. اما بهتر است برای افزایش سلامتی و روحیه خودتان هم که شده، یک برنامه ورزشی سبک صبحگاهی را شروع کنید. اگر به ورزش خاصی علاقه دارید، بهتر است به آن بپردازید و قسمتی از صبح خود را به ورزش مورد علاقه خود اختصاص دهید.

کارآفرینان موفق عادت دارند، انرژی خود را با ورزش صبحگاهی بازیابی کنند. براساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه بریستول، حتی اختصاص زمان کمی به تمرین و فعالیت ورزشی صبحگاهی، می‌تواند بهره وری افراد را به میزان ۲۱ درصد افزایش دهد.

۲. یادگیری یک موضوع جدید

زودتر بیدار شدن، قبل از رفتن به محل کار می‌تواند سرگرم‌کننده به نظر برسد. یک برنامه مفرح یادگیری برای صبح‌های زود خود در نظر بگیرید، تا صبح‌ها هنگام بیدار شدن، انگیزه لازم را داشته باشید. یادگیری یک زبان جدید، مطالعه درباره تاریخ و روانشناسی، مطالعه درباره یادگیری یک مهارت جدید و موارد مشابه اینچنینی، می‌تواند احساس خستگی صبحگاهی شما را مدیریت کند. کارآفرینان موفق پیش از شروع فعالیت‌های جدی روزانه، با انجام این کار مغزشان را روی مسائل مختلف متمرکز می‌کنند و به جریان سیال خلاقیت، اجازه نفوذ می‌دهند.

۳. افزایش روابط اجتماعی با افراد سحرخیز

بیدار شدن در صبح‌های سرد و بدون نور می‌تواند ترسناک و غیرقابل تحمل باشد. اما اگر با جمعی سحرخیز در ارتباط باشید، صبح زود بیدار شدن تبدیل به یک سرگرمی بی‌نظیر می‌شود. برای آنکه راحت‌تر به سحرخیزی عادت کنید، بهتر است با افراد سحرخیز در ارتباط قرار بگیرید. در چنین شرایطی، می‌توانید صبح‌ها از طریق پیام با آن‌ها در ارتباط باشید و پیشنهادهای صبحگاهی خلاقانه و مختلفی به یکدیگر بدهید.

البته اگر افراد خانواده و عزیزان شما نیز سحرخیز هستند، می‌توانید پیام‌های اول صبح خود را به آن‌ها اختصاص دهید. در ارتباطات اجتماعی صبحگاهی خود، حتی اگر با کسانی در ارتباط باشید، که ارتباط شغلی با شما ندارند، باز هم انگیزه فراوانی از جمع خواهید گرفت. یکی از مهم‌ترین عادت کارآفرینان موفق برای صبح‌های زود، همین کار است.

۴. طرح‌ریزی برنامه روزانه یا هفتگی

برای پیشبرد بهتر اهداف و شروع روزی زیبا، ۱۰ دقیقه از صبح‌های زود خود را به برنامه‌ریزی برای کارهای روزانه یا هفتگی خود بپردازید. در این زمان می‌توانید فهرستی از برنامه‌های خود تهیه و اولویت کارها را مشخص کنید.

هر چند که ایجاد چنین فهرست سریعی، نمی‌تواند جایگزین برنامه‌های جدی شما بشود، اما می‌تواند اولویت بندی کارها را مشخص و سرعت پیشرفت کارهای روزانه شما را بیشتر کند. با این کار زمان اضافی بیشتری در روز خود برای رسیدگی به کارهای شخصی پیدا خواهید کرد. مدیران و کارآفرینان موفق نیز با استفاده از این روش، به همه کارهای خود رسیدگی می‌کنند.

۵. قدردانی و شکرگزاری صبحگاهی

صبح‌های زود، آرامش زیادی دارد. به همین دلیل، فرصتی برای قدردانی، شکرگزاری و دریافت انرژی‌های خوب از جهان هستی است. پس برای دریافت انرژی بیشتر، بهتر است، صبح‌ها زمانی را به قدردانی و شکرگزاری اختصاص دهید و به همه چیزهای خوبی که دارید، فکر کنید. این کار، یکی از همیشگی‌ترین روش‌های کارآفرینان موفق است.

تمرین قدردانی می‌تواند انرژی بیشتری به وجود شما سرازیر کند. این کار همچنین باعث کاهش استرس و اضطراب شما، برای آینده و اتفاقات پیش‌بینی نشده می‌شود. همچنین به افزایش خوش بینی و مثبت اندیشی شما کمک می‌کند.

۶. آماده شدن برای رسیدگی به وظایف بزرگ

کارآفرینان موفق، هر روز صبح برای انجام کارهای بزرگ آماده می‌شوند. اگر وظایف بزرگی دارید که باید به آن‌ها رسیدگی کنید، بهتر است از قدرت فراوان مغزتان در ساعت‌های اول صبح استفاده کنید. اگر روز خود را با کسالت و ناامیدی شروع کنید، هیچ وقت نمی‌توانید به وظایف بزرگ و مهم رسیدگی کنید.

اگر همه مراحل قبل را انجام دهید و برای انجام کارهای بزرگ، در وجود خودتان انگیزه و انرژی ایجاد کنید، آماده مواجهه با مشکلات ریز و درشت سد راه‌تان خواهید شد. به این ترتیب، بزرگ‌ترین مانع موجود بر سر راه آرزوهای خود را کنار زدید و موفقیت‌های ناتمام را به زندگی‌تان دعوت کرده‌اید.

۷. وقت‌گذرانی با خانواده

فراموش نکنید، که اهمیت دادن به خانواده نیز به اندازه توجه به کسب و کار اهمیت دارد. کارآفرینان موفق همان‌قدر که به پیشرفت شغلی خود اهمیت می‌دهند، برای وقت‌گذرانی با خانواده خود نیز ارزش قائلند. اگر می‌خواهید در تمام روز خود انرژی مثبتی همراه‌تان باشد، بهتر است برای معاشرت با خانواده خود وقت بگذارید.

صبح‌های زود، تلفن همراه خود را کنار بگذارید، یک صبحانه عالی در کنار خانواده‌تان صرف کنید. با آن‌ها معاشرت کنید و درباره مسائل روز، نظرات آن‌ها را جویا شوید. از نیازهای‌شان با خبر شوید و به آن‌ها بگویید که دوست‌شان دارید. مطمئن باشید، که در ادامه روز، برای پاسخ دادن به ایمیل‌ها و پیام‌های کاری‌تان فرصت خواهید داشت، اما در محل کار، دیگر خانواده‌تان در کنارتان نیستند.

شاید همه این کارها، بسیار کوچک و جزئی به نظر برسند، اما افراد موفق معمولا از همین روش‌های کوچک، نتایج بزرگی می‌گیرند. اگر به شروع روزهای معمولی و بدون برنامه عادت کرده‌اید و خوابیدن را به انجام فعالیت‌های مفید و انرژی‌زای صبحگاهی ترجیح می‌دهید، بهتر است برای مدتی روش‌های عنوان شده در این مقاله را دنبال کنید. مطمئن باشید که همین عادت‌های جزئی صبحگاهی به روش افراد موفق، به زودی نتایج شگفت‌انگیزی را در زندگی و موفقیتشما ایجاد خواهد کرد.