صفر تا صد خرید سیسمونی

صفر تا صد خرید سیسمونی

۱۱ قانون خرید لباس نوزاد برای تازه مادرها


شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۹۴۴ بازدید

اگر دوست داشته باشید، می‌توانید برای دلبندتان لباس مجلسی هم بخرید، اما برای نوزاد زیر سه ماه واقعا خیلی کاربردی نیست. به یکی دو دست اکتفا کنید. برای پسرهای زیر سه ماه شلوار جین اصلا راخت نیست. برای دخترها هم پیراهن‌های چین چینی اصلا خوشایند نیست. وقتی هم چهار دست و پا برود، این پیراهن اذیتش می‌کند. واقعیت این است که کودک نمی‌تواند ساعات زیادی این لباسها را تحمل کند.

سرویس سبک زندگی فردا؛ آرزو محمدی: زندگی‌تان حتما تغییر بزرگی می‌کند، وقتی بی‌بی‌چک مثبت می‌شود و شوق تمام وجودتان را در بر می‌گیرد. خبر خوشی که دلتان می‌خواهد دنیا آن را مخابره کند. تا چندی پیش، دختر بابا بودی و حالا مامانِ نی‌نی!

یک مادر شوق و انتظار برای تولد یک نوزاد را لمس می‌کند. در این گیر و دار، یک اتفاق هیجان انگیز وجود دارد، آن هم خرید سیسمونی است. چیزی که شاید قبل از اینکه بچه‌ای باشد یا حتی بابای بچه باشد، از ذهن‌مان گذشته است. برای پیراهن‌های چین چینی و تور توری غش کرده‌ایم. قربان صدقه‌ٔ شلوارک‌های جین پیش بندی رفته‌ایم و سوار بر اسب خیال شده‌ایم و گفتیم:«اگر بچه‌ای داشتیم، این را برایش می‌خریدیم». حالا آن روز فرا رسیده. در اینجا برایتان از چیزهایی نوشته‌ایم که تکلیف کاملاً مشخص شود و لیست را در دست بگیرید و با خیال راحت به خرید بروید و بدانید چه چیزی دقیقاً لازم است و چه چیزی باید خرید که کم یا زیاد نباشد و خرج اضافه نتراشیده باشید.

چه چیزی واقعاً لازم است؟

فهرست زیر را سایز صفر و یک بخرید. سایز صفر احتمالا پس از یک‌ماه کوچک می‌شود. پس لازم نیست چیزهای خیلی زیادی از این سایز بخرید. در هر صورت اگر چیزی کم بود، بعداً می‌خرید. دیر نمی‌شود. عجله‌ای نیست. یادتان باشد که حداقل تا ۲۰ سال آینده شما برایش لباس می‌خرید و او هیچ وقت عریان و بی لباس نمی‌ماند!

حداقل هشت سرهمی کشباف، شش زیر پوش، دو ژاکت، دو جفت جوراب، چکمه‌ٔ پارچه‌ای، دستکش بی انگشت، کلاه آفتابی یا کلاه پشمی، لباس رو (در زمستان)

نکات کنکوری در خرید لباس‌های آن نوردیده

از لباس‌هایی با درصد بالای نخ طبیعی استفاده کنید. می‌دانم گران است، اما این از آن هزینه‌هایی است که برای سلامتی آن عزیزتر از جان می‌ارزد. لباس‌هایی که از الیاف طبیعی باشند، باعث می‌شوند که تنظیم دمای بدن کودک به راحتی صورت گیرد. موقع شستشو از پودرهای آنزیم دار یا نرم کننده لباس استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست او را تحریک کند. عمده‌ترین پوشاک در سراسر شش ماه نخست زندگی کودک بلوز و شلوار یا سرهمی است.

سرهمی چطور باشد، خوب است؟!

سر آستین ساده و کشباف دار بهتر از آستین دستکش دار است. نوعی انتخاب کنید که در قسمت جلو و پایین دکمه فشاری داشته باشد، چون پوشاندن آن آسان‌تر خواهد بود. لباس کشباف اگر خیلی تنگ باشد، ممکن است موجب تغییر شکل استخوان‌های نرم کودک شود. بنابریان همیشه لباسی به کودک بپوشانید که همه جای آن گشاد باشد.

زیرپوش، چی بخرم برایش؟

می‌توانید به انتخاب خودتان زیرپوش رکابی یا آستین کوتاه بخرید. این زیرپوش می‌تواند معمولی یا زیردکمه دار باشد. اما هر چه هست باید طوری باشد که گردن لباس راحت باز شود. نوع یقه گشاد یا پاکتی یا دکمه‌دار باشد که راحت از سر کودک رد شود. آستین‌های گشادی داشته باشد و از جنس نخی یا پشمی باشد.

کلاه هم بخرم؟! دستکش چی؟!

اگر کودکتان در ایام سرد سال به دنیا می‌آید، به کلاهی پشمی نیاز دارد که زیر چانه‌اش بسته شود. حتماً دستکش بدون انگشت لازم دارد تا هم پوشاندنش راحت باشد و هم حرارت بدنش را از دست ندهد. برای روزهای گرم سال هم به یک کلاه آفتابی نیاز دارد.

برای بیرون رفتن چه کار کنم؟

هنگامی که از منزل بیرون می‌روید، یک لایه لباس اضافی به کودک بپوشانید (مخصوصاً در زمستان) زیرا کودک خیلی زود گرمای بدنش را از دست می‌دهد. لباس رویی بهتر است آستر دار باشد تا مانع نفوذ باد شود و یک لایه هوای گرم را در خود نگهدارد.

جوراب یا پاپوش هم لازم است؟

جوراب بله، کاملاً لازم است. جورابی نرم و گشاد برای دلبندتان تهیه کنید. برای فصل سرد و برای کودکانی که هنوز راه نیافتاده اند، پاپوش چکمه‌ای کشباف دار بسیار مناسب است. دقت کنید داخل آن کاملاً گشاد باشد.

لباس خواب بخرم یا نه؟

لباس خواب از گزینه‌های قابل حذف است. اما اگر تصمیم گرفتید بخرید برای نوزاد حالت کشباف و برای کودک بزرگتر لباس خواب سرهمی جوراب‌دار بخرید که کودک را گرم نگهدارد. فقط دقت کنید شلوار آن بزرگتر باشد که زود کوچک نشود.

دیگر چه چیزهایی دلخواه و انتخابی است؟

شما می‌توانید به جای سرهمی از پیراهن و شلوار برای پوشاندن نوزادتان استفاده کنید. در صورتی‌که سرهمی نخرید به حداقل شش شلوار و چهار پیراهن نیاز دارید. پوشاندن لباس‌هایی که از جلو دکمه دارند و مثل مانتو هستند، به مراتب آسان‌تر است. در صورتی که لباس از جلو دکمه ندارد، موقع خرید دقت کنید که یقه مناسبی داشته باشد. تنگ یا گشاد نباشد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید برای دلبندتان لباس مجلسی هم بخرید، اما برای نوزاد زیر سه ماه واقعا خیلی کاربردی نیست. به یکی دو دست اکتفا کنید. برای پسرهای زیر سه ماه شلوار جین اصلا راخت نیست. برای دخترها هم پیراهن‌های چین چینی اصلا خوشایند نیست. وقتی هم چهار دست و پا برود، این پیراهن اذیتش می‌کند. واقعیت این است که کودک نمی‌تواند ساعات زیادی این لباسها را تحمل کند.

چیزی را جا نیاخته ایم؟

در هفته‌های نخست، شاید کودک شما به همان تعداد دفعاتی که به پوشک تمیز احتیاج پیدا می‌کند، به لباس تمیز نیز احتیاج پیدا کند. بنابراین نیاز به مقدار زیادی پوشاک نوزاد خواهید داشت. وقتی این نوزاد شیرین و کوچک، تبدیل به کودکی نوپا و فعال شد، نیاز به لباس‌هایی راحت و آزاد دارد. اما تعداد لباس‌های لازم خیلی کمتر خواهد شد. کودک شما چنان سریع رشد می‌کند که خریدن لباس‌های زیاد یا کفش با اندازه‌ٔ درست برای او، چندان فایده‌ای ندارد. خیلی زود کوچک می‌شود، حتی قبل از اینکه کهنه شوند.

در آخر

لباس‌هایی انتخاب کنید که مراقبت از آنها راحت و قابل شستشو با ماشین باشند. نگرانی در مورد تمیز و آرام ماندن نباید به هیچ وجه نقشی در زندگی کودک شما داشته باشد. او نباید نگران لباس‌هایش باشد. همین طور شما. هر دوی شما به این آرامش نیاز دارید.