آیا نماز عید فطر واجب است؟

آیا نماز عید فطر واجب است؟

نماز عید فطر، در حضور امام وقت واجب است. با این حال در این برهه تاریخی که مسلمانان به امام معصوم دسترسی ندارند، حکم این نماز متفاوت خواهد بود.


دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۷۳۷ بازدید

آیا نماز عید فطر واجب است؟ یکی از سوالاتی که هر مسلمانی در روزهای پایانی ماه رمضان از خودش می‌کند این است که آیا نماز عید فطر واجب است یا نیست. علاوه ‌بر واجب بودن یا نبودن نماز عید فطر، چند مسئله دیگر هم وجود دارد که در حاشیه‌ جواب به این سوال باید مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله قصد بررسی این مسائل را داریم.
آیا نماز عید فطر واجب است؟

عید فطر یکی از بزرگ‌ترین اعیاد مسلمانان و یکی از برجسته‌ترین نمادهای اتحاد جامعه مسلمانان جهان است. عید فطر در پایان ماه رمضان قرار دارد و روزه گرفتن در این روز حرام است. مسلمانان در دو روز نماز عید بجا می‌آورند. نماز عید باید در فاصله صبح تا ظهر روز عید فطر و عید قربان اقامه شود. نماز عید فطر و قربان، در حضور امامِ زمان(امام معصوم) واجب است. یعنی در هر وقت و ساعتی اگر امام زمان وجود داشته باشد، نماز عید فطر واجب است.

توجه فرمایید که منظور ما از امام زمان، امام آخر شیعیان، حضرت مهدی (عج) نیست. به طور مثال در زمان امام علی (ع)، امام زمان، امام علی (ع) محسوب می‌شده‌ است و مسلمانان آن برهه تاریخی از نظر شرعی، موظف بوده‌اند که نماز عید فطرشان را بجا آورند. ولی در عصر حاضر، با توجه به اینکه دسترسی به امام معصوم امکان‌پذیر نیست، نماز عید فطر و قربان بر مسلمانان واجب نخواهد بود. باید به این نکته توجه کنید که حتی با حضور ولی فقیه، نماز عید فطر بر هیچ مسلمانی واجب نیست.

اقامه نماز عید بصورت فردی یا جماعت

نماز عید فطر در شرایط نبودن امام زمان، بوسیله ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه اقامه می‌شود. جالب است بدانید که برخی از مراجع تقلید بیان می‌کنند که در شرایط نبودن امام زمان، بهتر است نماز عید فطر بصورت فردی (فرادی) اقامه شود.

زمان مناسب برای نماز عید

نماز عید( چه در عید فطر، چه در عید قربان) باید در بازه زمانی صبح تا ظهر خوانده شود، همچنین در برخی موارد، اقامه این نماز با یک یا دو روز تاخیر اشکالی ندارد.

شیوه اقامه نماز

در این قسمت بصورت مختصر به شیوه اقامه نماز عید می‌پردازیم:

در رکعت اول، پس از گفتن تکبیر الاحرام و خواندن حمد و سوره، پنج مرتبه تکبیر بگویید

پس از هر تکبیر، یک‌ بار قنوت بگیرید

پس از قنوت پنجم، یک‌ بار دیگر تکبیر بگویید

پس تکبیر آخر، رکوع و سجده را مشابه با نمازهای روزانه بجاآورید

در رکعت دوم، پس از زمزمه حمد و سوره، چهار تکبیر بگویید

مشابه با رکعت قبل پس از هر بار تکبیر گفتن، یک قنوت بگیرید

پس از قنوت آخر، دوباره تکبیر بگویید

رکوع و سجده و تشهد را مطابق با نمازهای روزانه بجاآورید

بهتر است در قنوت نماز عید فطر، دعای معروف «اللهمَّ اَهْلَ الکبْریاءِ وَالعَظَمَةِ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ …» خوانده شود.

نتیجه‌گیری

اقامه نماز عید (فطر یا قربان) در حضور امام زمان (امام معصوم) واجب است. در زمان ما که دسترسی به امام زمان وجود ندارد، اقامه نماز عید واجب نیست ولی مستحب است. همچنین مطابق با نظر برخی از مراجع تقلید، بهتر است نماز عید فطر در وضعیت نبود امام زمان بصورت فردی اقامه شود. نماز عید دو رکعت است و اقامه آن چند تفاوت جزیی با نمازهای روزانه دارد.