بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی خانه

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی خانه

آشنایی با تاثیر رنگ‌ ها و استفاده از آن‌ از اصلی‌ترین نکات دکوراسیون داخلی خانه است. چه رنگی برای دکوراسیون داخلی خانه من مناسب است؟


شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۷۶۷ بازدید

یکی از نکات مهم به هنگام پیاده‌سازی دکوراسیون، توجه به زنگ‌هایی است که می‌خواهید بطور غالب از آن استفاده کنید. در این مطلب و در ادامه شما را با رنگ‌های مختلف و تاثیری که این رنگ‌ها بر روحیه شما می‌گذارد، بیشتر آشنا خواهیم کرد.
دکوراسیون داخلی با رنگ آبی، آرامش در منزل

چرا بسیاری از افراد رنگ آبی را به سایر طیف های رنگی ترجیح می دهند؟ آیا فقط سلیقه آنها تاثیر در انتخاب رنگ دارد؟

دانشمندان توسط تحقیقات بسیاری که بر روی افراد مختلف در محیط ها و ملیت های مختلف انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که رنگ آبی موجب کاهش فشار خون، کاهش میزان تنفس، حفظ تعادل، ایجاد محیطی بی‌سروصدا، انصاف و عدالت می‌شود و وفاداری، حس محافظه‌کارانه و مسئولیت را افزایش می‌دهد.

نکته جالب دررابطه با این رنگ این است که باعث احساس رفاه، تازگی، زیبایی و شادابی بیشتر در افراد می شود زیرا این رنگ تداعی‌کننده آب و آسمان است و آب و آسمان بیشترین تاثیر را در رابطه با آرامش افراد در بردارد. شاید دلیل بیشتر افراد برای انتخاب آن احساس صلح و آرامشی است که در خانه خود پس از سپری کردن یک روز طولانی دارند. رنگ آبی از آن دسته از طیف رنگهایی است که علاوه بر آرامش ایجاد اعتبار در فرد را افزایش می دهد و فرد با اعتماد به نفس بیشتری اوقات خود را سپری می کند.

دکوراسیون داخلی با رنگ سبز، آسایش در خانه

بر اساس تحقیقات متداول بر روی انسانهای مختلف،کسانی رنگ سبز را برای دکوراسیون اتاق خواب یا منزل خود استفاده میکنند که از ارتباطات اجنماعی و معاشرت های اجتماعی سالم لذت می برند. اغلب این افراد شاد و سرزنده به فعالیت می پردازند و با آرامش خاصی روز خود را سپری میکنند چون رنگ سبز تضمین آرامش، آسایش، خنکی، رفع خستگی، اعتدال، احتیاط، امنیت، هماهنگی، تعادل و آرامش اعصاب را به همراه دارد. بیشتر افراد مشهور و سرمایه دار معاصر از این رنگ استفاده می کنند زیرا اعتقاد دارند که این رنگ باعث ثروت، رشد، تولد، تجدید حیات بیشتری در آنها می شود و در اعتماد به نفس خاصی برای امور روزمره به آنها می دهد. علاوه بر این ها رنگ سبز اجتماعی بودن، مرسوم بودن، ظرافت، پیچیدگی، سنت، عادی و گران بودن را می‌رساند.
دکوراسیون داخلی با رنگ قرمز، شادابی و نشاط در خانه

اگر به دنبال رنگی مدرن با چیدمانی خاص از طیف رنگ ها هستید قطعا قرمز مناسب ترین رنگ برای این کار است. جذابیت و نشاطی که در رنگ قرمز وجود دارد در هیچ رنگ دیگری دیده نمی شود.شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که اگر به یک مهمانی بزرگ و مهم دعوت شده باشید قطعا قرمز را برای ظاهر خود انتخاب می کنید زیرا به خوبی به این مسئله پی برده اید که قرمز گرمی و سرزندگی خاصی به شما و محیط اطافتان انتقال می کند. از جمله ویژگی های این رنگ این است که خود یک سبک را ایجاد می‌کند و داشتن اعتماد به نفس را به فردمی‌رساند.

به همین دلیل است که اگر به گل فروشی بروید بخواهید گلی برای کسی که دوستش دارید انتخاب کنید قرمز را انتخاب می کنید چون رنگ قرمز نشانه بارزی از علاقه و آتش است و هیجان خاصی به افراد منتقل می کند.

بر اساس تحقیقات این رنگ بیشترین طرفدار را در طیف های رنگی دارد و دلیل آن به یاد ماندنی تر بودن این رنگ نسبت به بقیه رنگ ها است. قرمز موجب افزایش فشار خون، بالا رفتن تنفس، افزایش مقاومت می شود و رنگ جسم را خوب منعکس می‌کند. دو نکته مهم در رابطه با نحوه ی استفاده از این رنگ در منزل:

همیشه لازم نیست برای استفاده از این رنگ در منزل اغراق کنید، شما میتوانید با ترکیب کمی از رنگ سفید همراه با آن جلوه ای مدرن و شیک به منزل خود بدهید.

با توجه به عکس استفاده از قرمز در اطراف شومینه، حتی اگر خاموش باشد، گرما را تداعی می‌کند و به کار بردن آن در ورودی خانه استطاعت مالی را می‌رساند.

دکوراسیون داخلی با رنگ نارنجی، سرزندگی و هیجان

نیازی به توضیح بسیاری نیست وقتی شما به این رنگ علاقه دارید قطعا انتخاب مناسبی برای شما است زیرا روانشناسی این رنگ قدمتی دیرینه دارد و فیثاغورس از سالن‌های نارنجی رنگ‌ برای درمان در چین قدیم، مصر باستان و هند استفاده می‌کرد، این ها نمونه های بارزی هستند که ثابت کنند بهترین رنگ برای محیط از جمله سالن ها، از زمان قدیم تا به حال نارنجی است. علاوه بر این ها از بین رنگ‌ها،نارنجی رنگ مناسبی برای اجتماعات است. تحریک‌پذیری، زودرنجی، کج‌خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می‌دهد و به بهبود رفتارهای اجتماعی کمک می‌کند.

به گفته «کریس ایزیکووسکی»، متخصص خواب مرکز خواب ادینبورگ، گیرنده‌های ویژه‌ای به نام سلول‌های گانگلیونی در شبکیه چشم وجود دارند که به رنگ نارنجی بسیار حساس‌ هستند.

این گیرنده‌ها اطلاعاتی را به بخش عمیقی از مغز که کنترل ریتم 24 ساعته را بر عهده دارد، ارسال می‌کنند. این بخش بر احساس و عملکرد فرد در طول روز اثر می‌گذارد؛ بنابر این، تعامل بین نور، خواب و بیداری از اهمیت بسیاری برخوردار است.

با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه کسب کرده اید و با شناختی که از روحیات خود و افراد خانه دارین میتوانید از این 4 رنگ اصلی و پرطرفدار برای دکوراسیون داخلی استفاده کرده و صلح و آرامش را برای خود و اطرافیان به ارمغان درآورید.