۱۶ مدل یقه لباس مجلسی زنانه

۱۶ مدل یقه لباس مجلسی زنانه

یقه لباس مجلسی زنانه در انتخاب مدل لباس و ظاهر فرد به دلیل نزدیک بودن به چهره و مو‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند.۱۶ مدل یقه لباس مجلسی زنانه با توضیحات و نکات راهنما در این مطلب ارائه شده است.


دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۱۹۸۶۹ بازدید

ستاره | سرویس مد و پوشاک - یکی از قسمت‌های مهم لباس مجلسی زنانه برای طراحان لباس مجلسی، یقه است. طراحان لباس به راحتی می‌توانند برای ایجاد خلاقیت در لباس و یا تولید لباس‌هایی با مدل‌های خاص، بر روی یقه لباس مانور دهند. یقه لباس مجلسی زنانه به دلیل نزدیک بودن به چهره افراد و مو‌های آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در ظاهر فرد داشته باشد.

یقه لباس مجلسی زنانه انواع متعدد و متنوعی دارد که از جمله یقه‌های پرکاربرد و مورد توجه می‌توان به یقه انگلیسی، یقه گرد، یقه چهارگوش یا خشتی، یقه هفتی یا V، یقه دلبری، یقه قایقی، یقه هالتر، یقه کراواتی، یقه فرنچ، یقه حلزونی، یقه دراپه، یقه ایستاده، یقه آرشال، یقه بلیزری، یقه آمریکایی، یقه شال، یقه فانتزی است. در این مطلب تصاویری از یقه‌های گفته شده را برای شما به نمایش می‌گذاریم و به شرح هریک از آن‌ها می‌پردازیم

۱. یقه انگلیسی

یقه انگلیسی یکی از انواع مدل یقه لباس به صورت یقه هفت است و در قسمتی از آن یک "دال" به صورت‌های مختلف قرار می‌گیرد. در صورتی که یقه انگلیسی کشیده و هفت آن بلندتر باشد، بالا تنه را بلندتر و کشیده‌تر و در صورت کوتاه و پهن بودن یقه انگلیسی، بالا تنه را پهن و پر نشان می‌دهد. این مدل یقه در بین لباس‌های مجلسی، بیشتر برای کت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. یقه گرد

یکی از ساده‌ترین مدل‌های یقه لباس که در طراحی یقه لباس مجلسی زنانه نیز کاربرد دارد، یقه گرد است. یقه گرد در لباس‌هایی با آستین یا دامن پرطرح، لباس‌هایی با تزیینات زیاد و زمانی که قصد آویختن گردنبند بزرگ دارید به این دلیل که ساده‌تر است بهتر است استفاده شود. یقه گرد صورت را گرد نشان می‌دهد و برای صورت‌های کشیده و استخوانی بهتر است استفاده شود.جالب است بدانید: جدیدترین مدل های یقه کت زنانه مجلسی، اسپرت و ساده

۳. یقه چهارگوش یا خشتی

یکی از مدل‌های یقه لباس مجلسی زنانه که ساده و کلاسیک است، یقه چهارگوش است. در این مدل معمولا شانه‌های کناری به صورت اپل دار یا پفی است. این یقه از مدل‌های قدیمی است، اما همچنان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همراه با لباس‌های یقه خشتی بهتر است از گردنبند‌های کوتاه استفاده شود. این مدل یقه برای صورت و فک زاویه دار مناسب نیست اما اگر از زاویه‌دار کردن گوشه‌های یقه کاسته شود این مشکل رفع خواهد شد.

۴. یقه هفتی یا V

این مدل یقه که بسیار هم رایج است، به شکل عدد ۷ و یا V انگلیسی است که میزان باز بودن آن متفاوت است و از گردن تا کمر می‌تواند باز باشد. مدل یقه هفتی برای افراد با بالا تنه متوسط و صورت‌های بسیار گرد مناسب است؛ زیرا باعث کشیده به نظر آمدن گردن و صورت می‌شود. مدل یقه هفت هم می‌تواند در جلو و هم در پشت لباس به کار برده شود. گردنبند‌های بلند برای این مدل یقه مناسب است.

۵. یقه دلبری

در این مدل یقه، آستین‌ها بر روی شانه یا بازو قرار گرفته و خط وسط یقه از محدوده آستین‌ها پایین‌تر است و حالتی انحنا دار به خود می‌گیرد. آستین‌ها به صورت کوتاه یا بلند هستند. این مدل یقه دارای محدودیت برای حرکت دست‌ها است که با قرار دادن کش زیر حلقه آستین رفع می‌شود. این مدل انتخاب افرادی با بدن استخوانی و ترقوه‌هایی برجسته است و در لباس‌عروس‌ها یا مدل لباس پرنسسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد

۶. یقه قایقی

مدل یقه قایقی یقه با منحنی باز بین دو شانه یا پایین‌تر از شانه است. این مدل یقه با اضافه کردن به پهنای شانه، بالا تنه را پهن‌تر نشان می‌دهد. در این مدل نیز محدودیت حرکت دست با قرار دادن کش برطرف می‌شود. برای این مدل از گردنبند‌های کوتاه استفاده کنید.

۷. یقه هالتر

یکی از انواع مدل‌های یقه لباس مجلسی زنانه که بسیار زیبا است، یقه هالتر است. این مدل یقه به این صورت است که به دور گردن گره می‌خورد و معمولا بدون آستین و پشت باز است. این مدل یقه برای افراد با شانه‌های خوش فرم مناسب است و می‌تواند همراه با پارچه اصلی یا بر روی یقه دکلته یا قلبی به عنوان یقه تزیینی سوار شود. پوشیدن لباس مجلسی با یقه هالتر برای افرادی که گردن کوتاهی دارند توصیه نمی‌شود.

۸. یقه کراواتی

یقه کراواتی به یقه‌ای گفته می‌شود که به دور گردن و به سمت جلو گره می‌خورد. به یقه کراواتی یقه پاپیونی نیز گفته می‌شود. این مدل یقه به این دلیل که معمولا در نزدیگ خط گردن به هم می‌رسد برای گردن‌های کشیده و بلند مناسب است. هرچقدر از مدل‌های پهن‌تر این یقه استفاده شود، تمرکز بر روی بالا تنه بیشتر می‌شود؛ اما خانم‌هایی با سینه درشت باید توجه کنند که از کراوات و پاپیون با عرض باریک استفاده کنند و یقه در قسمت سینه، پایین‌تر از خط سینه قرار بگیرد.

۹. یقه فرنچ

یقه فرنچ نوعی یقه ایستاده و منحنی دار است که با پارچه‌های سفت و خشک دوخته می‌شود. کاربرد این مدل یقه در لباس‌های پوشیده شب، لباس مجلسی کوتاه دخترانه و لباس پوشیده خانم‌های مسن است.

۱۰. یقه حلزونی

یکی از نمونه یقه‌های شلوغ است که در آن از چین‌های ریز و لَختی استفاده می‌شود. البته با چین‌های پهن نیز برای افراد با شانه‌های کوچک و صورت کشیده به کار می‌رود. بهتر است به همراه این یقه سایر اجزای لباس ساده باشد. استفاده از یقه حلزونی برای لباس‌های پوشیده بسیار مناسب است.

۱۱. یقه دراپه

این مدل یقه بیشتر به عنوان یقه لباس مجلسی زنانه کاربرد دارد. در مدل یقه دراپه، قسمت جلوی سینه از شانه تا کمر یقه آزاد است و تشکیل چین‌های بزرگی در این قسمت می‌دهد. برای این مدل یقه از پارچه‌های لخت استفاده می‌شود و برای افراد لاغر با شانه‌های کوچک مناسب است؛ زیرا بالاتنه را چاق‌تر نشان می‌دهد.

۱۲. یقه ایستاده

این مدل یقه در تمام طول خود به صورت ایستاده و تا نخورده دور گردن قرار می‌گیرد. برخی در قسمت جلو پیوسته بوده و برخی همپوشانی دارند و با یک دکمه بسته می‌شوند، گاهی نیز با فاصله از هم قرار می‌گیرند.

۱۳. یقه آرشال

یقه آرشال به یقه‌های تاشدنی هفت پایه‌دار گفته می‌شود. در این مدل یقه لبه‌ای که برگردانده می‌شود روی لباس و شانه قرار می‌گیرد و پهنای متفاوتی دارد. بلندی و کشیدگی یقه آرشال می‌تواند متفاوت باشد و تا خط سینه، کمر و یا حتی پایین‌تر قرار بگیرد.

۱۴. یقه بلیزری

این یقه به یقه انگلیسی شباهت دارد و تفاوت آن‌ها در این است که این مدل دارای دال با نوک تیزتر بوده و توجه را به سمت شانه‌ها می‌برد و باعث پهن‌تر به نظر رسیدن شانه‌ها می‌شود.

۱۵. یقه آمریکایی

یقه آمریکایی از انواع یقه هفت است که شکسته شده و بر روی لباس برمی‌گردد. قسمت پشت آن نیز به صورت ایستاده کوتاه قرار می‌گیرد. این مدل نیز در بین لباس‌های مجلسی، بیشتر در طراحی کت کاربرد دارد. با بلندتر شدن و کشیده شدن هفت یقه در یقه آمریکایی، بالا تنه نیز کشیده‌تر و بلندتر نشان می‌دهد.

۱۶. یقه فانتزی

این مدل یقه به یقه‌هایی گفته می‌شود که خاص و کلاسیک بوده و دارای تزیینات و طرح‌هایی متفاوت از یقه‌های متداول و رایج است. این مدل یقه توسط طراحان لباس مجلسی و در طرح‌های زیبا و جالب، طرح می‌شود و زیبایی منحصربفردی دارد.